هنر عکاسی

رویکردی به زبان شخصی در عکس

چرا خواندن کتاب “هنر عکاسی” برای تمام عکاسان ضروری است؟

“هنر عکاسی”، اثر بروس بارنبام،  یکی از پرفروش‌ترین و البته مفیدترین کتاب‌ها در زمینه آموزش “هنر” عکاسی ـ و نه “فنون” عکاسی ـ در دنیا است. در فایده این کتاب، همین بس که در تمام فروشگاه‌ها به عنوان یک کتاب مرجع عکاسی طبقه‌بندی شده است، که انصافا لایق چنین عنوانی است؛ یعنی اگر می‌خواهید به یک عکاس هنری تبدیل شوید، این کتاب یکی از اولین گزینه‌ها است، به چند دلیل:
(1) نویسنده این کتاب، خود یکی از بهترین عکاسان هنری و البته یکی از بهترین مدرسان عکاسی در دنیا است؛
(2) فرایند این کتاب به گونه ای است که در ابتدا با طرح پرسش‌هایی، ذهن خواننده به سمت کلیت هنر عکاسی و مشاهده دنیای اطراف به شیوه ای هنری (ولو بدون دوربین) معطوف شده و سپس با ورود به جزئیاتی از قبلی عناصر ترکیب‌بندی و پرورش خلاقیت، نحوه ساخت و پرداخت ایده های هنری و تبدیل آنها به پروژه های عکاسی هنری، خواننده کاملا وارد دنیای عکاسی هنری می‌شود.
(3) نحوه نگارش کتاب بسیار ساده و شفاف و قابل فهم است و اصلا محدود به طیف خاصی از مخاطبین نیست و هر شخص علاقمند به عکاسی می‌تواند از مطالب و ایده های ارزشمند آن بهرمند شود.
(4) هیچ چیزی در این کتاب از قلم نیفتاده است! بعبارت دیگر، هر چیزی که مربوط به عکاسی هنری و خلاقیت در عکاسی وجود داشته، در کتاب آورده شده و درباره آن بحث شده است.
(5) عکس های بروس برانبام مثال های فوق العاده ای در تکمیل مسائل و مباحث پیشرفته هستند.

خلاصه ای از عناوین و فصل های کتاب

 • فصل 1: برقرار ارتباط از طریق عکاسی
  در این فصل، نویسنده به کمک شما می‌آید تا بفهمید از عکاسی چه می‌خواهید، هدفتان از عکاسی چیست، واقعا و نه ظاهرا، به چه حوزه‌هایی علاقه دارید. نقطه شروع در عکاسی هنری این است که بدانید چرا عکاسی می‌کنید و از چه چیزی دوست دارید عکس بگیرید.
 • فصل 2: ترکیب‌بندی چیست؟
  این فصل به طور مفصل ترکیب‌بندی را تعریف کرده و به خواننده یاد می‌دهد چطور دیدگاه شخصی خود را وارد ترکیب‌بندی کند. تفاوت چشم انسان با چشم دوربین چیست؟ آیا سادگی بهتر است یا پیچیدگی؟ در این فصل به این مسائل پرداخته می‌شود.
 • فصل 3: عناسر ترکیب‌بندی
  همانطور که از عنوان فصل پیدا است، تمامی عناصر ترکیب‌بندی که بیش از 16 مورد هستند به طور مفصل و کامل و همراه با مثال تصویری توضیح داده می‌شود و بیننده خواسته می‌شود تا هر کدام از این عناصر را در عکس خود رعایت کند. ضمنا، یادتان نرود، خودتان را با قواعد یا اصول ترکیب‌بندی محدود نکنید! چطور می‌شود هم یک قاعده را یاد گرفت و هم آن را رعایت نکرد؟ اصلا منظور از این حرف چیست؟ فصل 3 را بخوانید!
 • فصل 4: تصویر سازی
  آیا می‌دانید تصویر سازی و پیش تصویر سازی چیستند؟ آیا فرق نگاه کردن و دیدن را می‌دانید؟ آیا تا به حال عبارت “استراتژی چاپ” به گوش‌تان خورده است؟ چطور می‌شود قبل از گرفتن عکس، نسخه چاپی آن را دید؟! چطور می‌شود قبل از رفتن به یک منظره یا مکان، برای آن مکان ترکیب‌بندی کرد؟ در این فصل می‌آموزید که چطور می‌توان قبل از در آوردن دوربین تصمیم گرفت که دقیقا چه عکسی را می‌خواهید در صحنه ثبت کنید و دقیقا چه چیزی را می‌خواهید روی کاغذ چاپ کنید. با به حال به این صورت عکاسی کرده اید؟
 • فصل 5: نور
  آیا به شما گفته اند بهترین نور برای عکاسی، نور آفتاب صبح و نور قبل از غروب خورشید، به اصطلاح نور طلایی، است؟ پس اشتباه گفته اند! آیا می‌دانید از یک درخت باید در هوای آفتابی عکس گرفت یا در هوای ابری؟ اصلا چه فرقی می‌کند؟! از یک قله پوشیده از برف چطور عکاسی می‌کنید؟ از یک بیابان چطور؟ رابطه نور و فرم چیست؟ این فصل به تمام این پرسش‌ها پاسخ داده و نیز می‌آموزد که کیفیت نور را درک کنید و آن را در عکاسی خود به خدمت بگیرید. بنابراین، نمی توان گفت که یک نور خاص بهترین یا بدترین است، بلکه هر نوری ویژگی های خاص خود را دارد و همه چیز به انتخاب و تفکر عکاس بستگی دارد.
 • فصل 6: تکنیک های عکاسانه و امانت فردی
  تا چه اندازه می‌توانید از تکنیک عکاسی استفاده کنید و به واقعیت وفادار باشید؟ اصلا وفادار بودن به صحنه ضرورتی دارد؟ کجا ضرورت دارد؟ کجا ضرورت ندارد؟ چه کسی تعیین می‌کند امانتداری لازم است یا لازم نیست؟ تکلیف عکاس چیست؟ همه چیز را در این فصل بخوانید.
 • فصل 7: واقع گرایی، انتزاع و هنر عکاسانه
  وظیفه عکاسی ثبت واقعیت است یا ثبت اثر هنری؟ اصلا این پرسش صحیح است؟ تعریف انتزاع چیست؟ آیا می‌توان گفت هر عکسی انتزاعی است؟ قدرت انتزاع چقدر است؟ یاد بگیرید چطور عکس انتزاعی و هنری بگیرید.
 • فصل 8: افکار مربوط به خلاقیت
  بعله، به ایستگاه اصلی عکاسی هنری خوش آمدید: خلاقیت! پیش شرط های خلاقیت چیست؟ موانع خلاقیت چیست؟ آیا فکر می‌کنید آدم خلاقی هستید؟ چطور می‌توان اثر هنری خلاقانه تولید کرد؟ اصلا برای خلاق شدن چه مراحلی لازم است؟ در این فصل بخوانید.
 • فصل 9: آموختن حسی خلاقیت
  مگر می‌شود خلاقیت را آموخت؟ بعله! در این فصل تعریف مفهومی به نام شهود را خواهید آموخت و اینکه چه کارکردی در عکاسی خلاقانه دارد و چه برداشت‌ها و سوء برداشت‌هایی از آن می‌شود. همچنین می‌آموزید که چطور انعطاف پذیر باشید و چطور به یک درک فلسفی در عکاسی برسید. این بحث در فصل 10 بیشتر تکمیل می‌شود.
 • فصل 10: رسیدن به یک فلسفه فردی
  در این فصل تفاوت هنر بصری و غیر بصری را خواهید آموخت. همچنین می‌آموزید چطور به یک فلسفه فردی در عکاسی و در عکس های خود داشته باشید و این فلسفه را از طریق عکس هایتان انتقال دهید. البته این مسائل پیچیده را با دیدن مثال‌هایی عملی خواهید خواند. محدودیت های عکاسی را بشناسید و البته خودتان را محدود نکنید. یاد بگیرید چطور خود انتقادگر باشید، تعامل داشته باشید و مطالعه کنید. یاد بگیرید چطور به یک سبک فردی در عکاسی برسید، مثل همه عکاسان مشهور در دنیا.

حتی اگر عکاس حرفه ای هستید و فکر می‌کنید خیلی از عکاسی می‌دانید، باز هم خواندن این کتاب بسیار به شما توصیه می‌شود، چون مسائلی در این کتاب مطرح شده که شما را به فرد متفاوتی تبدیل خواهد کرد؛ به عبارت دیگر، نظام تفکری شما را تغییر خواهد داد و به شما یاد می‌دهد به شیوه جدید فکر کنید؛ در واقع تمام محدودیت های تفکر را از سر راه شما بر می‌دارد. نه تنها یکبار، بلکه چند بار این کتاب را بخوانید. اولین عکسی که بعد از خواندن این کتاب خواهید گرفت، یک عکس هنری مطابق با سبک شخصی خودتان خواهد بود.

[btnsx id=”1688″]

مثل هنرمندها چشمگیر باشید

ده راه برای نمایش خلاقیت و به چشم آمدن

این کتاب، اثر دیگری است از نویسنده‌ی کتاب پرفروش مثل هنرمندها بدزدید. این بار آستین کلئون به شما می‌آموزد که چگونه خودتان را بشناسانید.

هر هنرمندی می خواهد که آثارش به چشم بیایند و خودش شناخته شود، اما برای رسیدن به این هدف، خوب بودن آثار شما کافی نیست. باید روش موثری برای شناساندن خودتان به کار ببرید. به گونه‌ای که افراد را جذب و به پی‌گیری آثار شما مشتاق‌شان کند. توصیه‌های کاربردی نویسنده در این کتاب، به شما راه رسیدن به این هدف را نشان می‌دهند.

در این کتاب می‌آموزید که راه به چشم آمدن از سخاوتمندی و گشاده‌دستی می‌گذرد. همان گونه که باید بدانید چگونه هنرمندانه از دیگران بدزدید، نیز باید بدانید چگونه بگذارید که دیگران از شما بدزدند.

 

cheshmgir-jeld

مشخصات کتاب

نام کتاب:  مثل هنرمندها چشمگیر باشید
پدیدآور:  آستین کلئون
مترجم:  مهسا ذوالریاستین
144 صفحه، کاغذ فانتزی

خرید کتاب

آموزش عکاسی برای بچه‌ها

یک راهنمای سرگرم کننده برای عکاسی

young photographer بچه‌های خلاق و جستجوگر با استفاده از آموزش‌های این کتاب می‌توانند عکاسی‌شان را از سطح عکس‌های تصادفی و بی‌طراحی بسیار فراتر ببرند و به آفرینش هنری بپردازند. ترکیب ذوق و نوآوری کودکانه با فن عکاسی و کاربری دوربین می‌تواند به خلق شاهکارهای یگانه بیانجامد.

با خواندن این کتاب، بچه‌ها برای گرفتن عکس‌های جالب و خاص، ایده‌های بسیاری خواهند گرفت و در نتیجه از عکاسی بیش‌تر لذّت خواهند برد.

بچه‌ها در این کتاب با قسمت‌های مختلف دوربین و کارکردشان، انتخاب موضوع و روش عکاسی آشنا می‌شوند. کتاب به زبانی ساده و سرگرم‌کننده نوشته شده و برای نوجوانان 7 سال به بالا توصیه می‌شود.

 

jeld-akasi-koodak

مشخصات کتاب

نام کتاب : آموزش عکاسی برای بچه‌ها
پدید آور : مایکل ابرت – سندرا ابند
مترجم: فاطمه لطفیان
نوبت چاپ: اول، 1394

مشخصات ظاهری کتاب:
112 صفحه، رنگی، کاغذ گلاسه

خرید کتاب

در مسیر عکاسی حرفه‌ای

این کتاب به شما می‌آموزد که چگونه عکس‌های شگفت‌انگیز بگیرید.  اگر تمام کتاب را بخوانید و تمام تمرین‌های آن را انجام دهید در مسیر تبدیل شدن به یک عکاس خیلی خوب و حتی حرفه‌ای گام نهاده‌اید. برای آن دسته از شما که قبل از تهیه‌ی کتاب هم عکاس حرفه‌ای بوده‌اید، باز هم چیزهای زیادی در این کتاب برای یادگیری وجود دارد.
F08-33aاین کتاب از بسیاری جهات منحصربه‌فرد است:
• واقعا همه چیز در آن جمع است. کتابی است درباره‌ی عکاسی عمومی، عکاسی پرتره (در نور طبیعی، نور فلاش و استودیو)، حیات وحش، منظره، شب، ماکرو، مراسم عروسی، و حتی عکاسی زیر آب.
• هم برای مبتدی‌ها و هم برای آماتور‌های پیشرفته است. این کتاب به مبتدی‌ها پایه‌های ترکیب‌بندی و نورپردازی عکس را آموزش می‌دهد. آماتور‌های پیشرفته می‌توانند مستقیماً به سراغ مباحث جزئی‌تر بروند.
• به روز است. این کتاب جدید‌ترین روش‌ها و تجهیزات از جمله عکاسی HDR و تاریک‌خانه‌ی مدرن را پوشش می‌دهد.
• دارای درس‌های عملی است. هر فصل شامل فهرستی از تمرین‌ها و پروژه‌های سرگرم‌کننده است و به شما تجربه‌ی عملی می دهد.
• هنر را قبل از تکنولوژی به شما می‌آموزد. توجه اصلی این کتاب در ابتدای امر به اصول هنری است و سپس به جزئیات تکنیکی‌ای می‌پردازد که شما برای رسیدن به دید خلاق‌تان باید آنها را بدانید.

F08-16 فصل‌های یک تا پنج  اصول ترکیب‌بندی، نورپردازی و کنترل دوربین را پوشش ‌می دهند. از آنجا به بعد به راحتی می‌توانید از صفحات عبور و هر فصلی را که درباره‌ی نوع عکاسی مورد‌علاقه‌تان بود مطالعه کنید. فصل‌های این کتاب عبارتند از:

نکات سریع (فصل 1). من همه‌ی نکات عالی را درست در ابتدای کتاب گذاشته‌ام. برای من سال‌ها طول کشید تا این درس‌ها را فرا‌ بگیرم؛ برای شما حدود 20 دقیقه طول ‌خواهد ‌کشید.
ترکیب‌بندی (فصل 2). ترکیب‌بندی بیشتر هنر است تا علم. فارغ از نوع دوربینی که از آن استفاده می‌کنید و یا نوع عکاسی‌ای که با آن سروکار دارید از مفاهیم بهره‌ می‌برید.
•  نورپردازی و فلاش (فصل 3). این فصل اهمیت نورپردازی را بازگو می‌کند. به شما نشان می‌دهم که چگونه از نور طبیعی بهترین استفاده را ببرید، و چگونه با به کارگیری فلاش بدون خراب کردن عکس نور اضافه کنید.
کنترل کردن دوربین (فصل 4). این فصل به بخش تکنیکی عکاسی می‌پردازد. به شما می‌آموزم که چگونه از دیافراگم استفاده ‌کنید که همه‌چیز فوکوس باشد یا پس‌زمینه را محو کنید تا سوژه برجسته ‌شود. هم‌چنین جلوگیری از عکس‌های لرزان و بی‌ثبات، نویزدار، غیرشفاف و تاریک را خواهید ‌آموخت.
حل‌ کردن مشکلات (فصل 5). هر‌گاه عکس‌های‌تان مطلوب نبود برای یک رفع‌اشکال فوری به این فصل مراجعه کنید. به شما خواهم‌ آموخت که چگونه همه‌ی ایرادهای متداول عکاسی از جمله عکس‌های محو، تاریک، زیادی روشن، نویزدار، کج و رنگ‌ و رو رفته را اصلاح کنید. حتی به شما اصلاح‌ کردن عکس‌های کسالت‌آور را نیز خواهم‌ آموخت.
F03-16cپرتره (فصل 6). از افراد عکس‌های عالی می‌گیرید. می‌توانید کاری ‌کنید که افراد در جلوی دوربین راحت باشند. می‌توانید بهترین نور را بیابید و افراد را در ژست‌های جذاب قرار دهید. این فصل همه چیز را از اِسنَپ‌شات‌ها (عکس‌های فوری) گرفته تا پرتره‌های رسمی پوشش می‌دهد و از جمله درباره‌ی نور طبیعی، فلاش و نورپردازی کاملاً استودیویی توضیح می‌دهد.
مراسم عروسی (فصل 7). هرچند که یک فصل نمی‌تواند جای سال‌ها تجربه‌ی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک عکاس برجسته‌ی مراسم عروسی را بگیرد، اما این فصل شما را قادر خواهد ساخت تا در حق دوست‌تان محبتی کرده از مراسم عروسی‌اش عکس بگیرید.
حیوانات (فصل 8). عکاسی حیات وحش همیشه عکاسی محبوب من بوده‌است. این فصل به شما می‌آموزد که چگونه از حیوانات اهلی و وحشی، در قفس و در طبیعت وحشی عکس‌های عالی بگیرید. درباره‌ی رفتار گونه‌های مختلف با جزئیات سخن‌ خواهم‌ گفت تا یاد بگیرید که چگونه به آنها نزدیک‌ شوید بدون این که مضطرب‌شان کنید.
مناظر طبیعی و شهری (فصل 9). زمین جای زیبایی است، اما ثبت این زیبایی مستلزم برنامه‌ریزی، صبر و پافشاری است. فصل‌های پیشین بیشترِ چیزهایی را که برای تنظیم دوربین‌تان و ترکیب‌بندی عکس نیاز داشتید به شما آموخته ‌است. بنابراین تمرکز این فصل بر روی پیدا کردن بهترین لوکیشن‌ها، تعیین زمان مناسب و برنامه‌ریزی مربوط به آب‌وهواست.
عکاسی شب (فصل 10). اگر شما مشتاق، شکیبا و ماجراجو باشید، می‌توانید جهان پیرامون‌تان را طوری که بیشتر مردم نمی‌بینند ثبت کنید. این فصل به شما نشان می‌دهد که چگونه بر مشکلات تکنیکی عکاسی در نور کم فائق آیید، و چگونه نور خود را اضافه کرده و با آن نقاشی کنید.
F11-01e-عکاسی HDR (فصل 11). عکاسی دامنه‌ی دینامیکی گسترده (High Dynamic Range) به دلیل جلوه‌ی مهیج و هنری‌اش که با تکنیک tone-mapping  امکان‌پذیر می‌شود محبوب شده‌است. HDR هم‌چنین برای عکاسانی که در محیط‌های پرکنتراست کار می‌کنند و عکاسانی که نیاز دارند نویز را در ناحیه‌های سایه به حداقل برسانند بسیار سودمند است.
• عکاسی کلوزآپ/ماکرو (فصل 12). عکاسی ماکرو که به آن عکاسی کلوزآپ نیز گفته می‌شود، جزئیات اشیای ریز را نشان می‌دهد. این فصل دستگاه‌های ارزان و باکیفیت متنوعی را معرفی می‌کند و تکنیک‌هایی را که باید برای استفاده‌ی درست از آنها بدانید به شما می‌گوید.
عکاسی زیر آب (فصل 13). دنیایی پهناور از زندگی رنگارنگ در زیر سطح آب وجود دارد، اما آب چالش‌های بزرگی را پیش روی عکاسان می‌گذارد. این فصل به شما می‌آموزد بر این چالش‌ها غلبه کنید و عکس‌های شگفت‌انگیز از زیر آب بگیرید (بدون این که به وسایل‌تان آسیبی برسد).

در انتهای کتاب، یک واژه‌نامه وجود دارد که درباره‌ی همه‌ی اصطلاحات عکاسی‌ای که احتمالاً برایتان مبهم است توضیحات مفیدی دارد.

 

herfeyijeld

مشخصات کتاب

نام کتاب: در مسیر عکاسی حرفه‌ای
نویسنده: تونی نورتراپ
مترجم: فرشاد کرمی نوین
قیمت: 45000 تومان
256 صفحه، دارای صفحات رنگی، کاغذ گلاسه، قطع رحلی

خرید کتاب

راهنمای فتوشاپ برای عکاسان دیجیتال

راهبردهای خلق اثر هنری و قوی از یک عکس ساده

ترفندهای عکاسانه

هر عکسی را به بهترین تبدیل کنید

037-هر چند با دوربین‌های مدل بالا و گران‌قیمت می‌شود کنترل خیلی بیش‌تری روی عکاسی داشت اما این به آن معنی نیست که با دوربین های کامپکت و ارزان‌تر نشود عکس‌های خلاقانه و جالبی گرفت. این کتاب که به وسیله‌ی یک عکاس حرفه‌ای نوشته شده به شما ترفندهایی را می‌آموزاند که به کمک آن‌ها می‌توانید با دوربین‌های معمولی هم عکس‌های خاص و هنرمندانه‌ای بگیرید.
این کتاب طوری نوشته‌ شده که به آسانی بتوانید وارد هر موضوع یا از آن خارج شوید. همین طور که دارید نگاهی به صفحات می‌اندازید می‌توانید روی هر عکسی که خواستید مکث کنید و ببینید چگونه گرفته شده است.

039-

 

همچنین نکات اساسی‌ای که برای عمیق شدن در عکاسی باید بدانید توضیح داده شده‌اند:

 • ترکیب‌بندی و قاعده‌ی یک‌سوم‌ها
 • نوردهی
 • سرعت شاتر
 • دیافراگم و عمق میدان
 • انواع دوربین
 • مبانی ویرایش با فتوشاپ

شما باید بدانید هر عکسی در چه زمانی گرفته شده تا بتوانید درباره‌ی شرایط نور و نوردهی ذهنیت پیدا کنید؛ بنابراین درباره‌ی شرایط نوری هر عکس هم اطلاعات لازم داده شده است. این نکات به فهم بهتر شما از تاثیر شرایط مختلف نوری کمک شایانی می‌کند. بیش‌تر عکس‌ها در فضای باز و فقط با نور محیط گرفته شده‌اند.

jeld-tarfandha

مشخصات کتاب

نام کتاب : ترفندهای عکاسانه
پدید آور : کوین مردیث
مترجم: مهسا ذوالریاستین
نوبت چاپ: اول، زمستان 1393

مشخصات ظاهری کتاب:

106 صفحه، رنگی، کاغذ گلاسه

خرید کتاب

مثل هنرمندها بدزدید

ده نکته درباره خلاقیت که هیچ کس به شما نگفته است02-mesle

این کتاب مانیفستی برای عصر دیجیتال است؛ کتابی که با توصیه‌های کاربردی، تصویرسازی‌ها و نثر صمیمانه‌اش خوانندگان را به وجه هنری خودشان نزدیک می‌کند. این کتاب مجموعه‌ای از توصیه‌هایی ساده اما حیاتی است که نویسنده‌ی هنرمند و جوان‌اش آرزو می‌کند وقتی داشت کار هنری‌اش را شروع می‌کرد کسی آن‌ها را به او گفته بود. او در کتاب‌اش رک و راست می گوید که هیچ چیز اوریجینال نیست؛ بنابراین تاثیرات را در آغوش بگیرید و از هر جایی که می‌توانید ایده جمع کنید، آن‌ها را با هم ترکیب و بازآرایی کنید تا راه خودتان را بیابید. کتاب به شما می‌گوید که چگونه علاقمندی‌های‌تان را تا هر کجا که شما را می‌برند دنبال کنید و ریزه‌کاری‌های مهم دیگری که تاثیر عمیقی در پیشرفت حرفه‌ای شما خواهند داشت.

07-

 

 

توصیه‌های این کتاب کوچک نه تنها برای هنرمندان، بلکه همان طور که نویسنده‌اش هم به آن اشاره کرده برای هر کسی که می‌خواهد خلاقیت را وارد کار و زندگی‌اش بکند مفید وکاربردی است.

«شاعران ناپخته تقلید می‌کنند؛ شاعران پخته می‌دزدند؛ شاعران بد آنچه برمی‌دارند از شکل می‌اندازند و شاعران خوب از آن چیز بهتری می‌سازند؛ یا دست‌کم یک چیز متفاوت. شاعر خوب، دزدی‌اش را به حسی یگانه پیوند می‌زند که به کلی از آن‌چه که از آن بریده شده متفاوت است» – T. S. Eliot

 

مشخصات کتاب

نام کتاب:  مثل هنرمندها بدزدید
پدیدآور:  آستین کلئون
مترجم:  مهسا ذوالریاستین
108 صفحه، کاغذ فانتزی

خرید کتاب

عکاسی با گوشی موبایل

هدف این کتاب این است که به شما کمک کند دنیای فوق‌العاده عکاسی با موبایل را از طریق برخی تکنیک‌ها و روش‌های ساده کشف کنید.

69aدر کنار انجام مکالمات روزمره و امور ارتباطی، یکی از مهم‌ترین کاربردهای گوشی موبایل برای همه‌ی ما، عکس گرفتن و ثبت تصویر است.  درواقع ما یک آتلیه عکاسی کامل در دستان خود داریم.  می‌توانیم عکس بگیریم، ویرایشش کنیم، و بلافاصله با هر کس دیگری به اشتراکش بگذاریم – حتی اگر در آن سوی دنیا باشد.
همین‌طور که موبایل‌ها و دوربین‌های‌شان پیچیده‌تر می‌شوند، نرم‌افزارهای مرتبط با آن‌ها نیز امکانات بیشتری را در اختیار کاربران می‌گذارند.  این برنامه‌ها عملکرد ابتدایی دوربین یک موبایل را بسیار بهبود می‌بخشند و می‌توانند سطح عکاسی شما را به نقطه هیجان‌انگیزی برسانند.

 

012-MELISA-BARILLI-3rdChildren

 

اگر چیز خاصی از دوربین موبایل خود می‌خواهید، احتمالاً یک برنامه خاص برای آن وجود دارد. برنامه‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند عکاسی کنید، همچنین برنامه‌های مخصوص ویرایش عکس، برنامه‌های آموزش عکاسی، و برنامه‌هایی نیز برای ارتقای خلاقیت وجود دارند.  بسیاری از آن‌ها رایگان هستند و امکانات بسیار جالبی هم دارند.  این کتاب بسیاری از این برنامه‌ها را بررسی می‌کند.

هدف کتاب این است که به شما کمک کند دنیای فوق‌العاده عکاسی با موبایل را از طریق برخی تکنیک‌ها و روش‌های ساده کشف کنید. نویسنده کوشیده‌ است که تا حد امکان برای هر سه سیستم عامل – اپل، ویندوز و اندروید – تکنیک‌هایی معرفی کند.
اما حتی اگر هیچ برنامه‌ای هم روی موبایل شما نصب نمی‌شود، باز هم  این کتاب برای شما بسیار مفید خواهد بود.

دانلود صفحات فهرست کتاب

 

jeld-akkasi-ba-mobile--p

مشخصات کتاب

نام کتاب:  عکاسی با گوشی موبایل
پدیدآور:  آدام برونکورست
مترجم:  صادق  طاهری
نوبت چاپ:  اول، زمستان ۱۳۹۳

مشخصات ظاهری کتاب

مصور، رنگی، گلاسه، 216 صفحه

خرید کتاب

نور سنجی در عکاسی

چگونه با هر دوربینی عکس‌های عالی بگیریم؟

067-1تلاش تولیدکنندگان دوربین برای خودکار کردن انبوهی از فرآیندهای عکاسی،  دوربین‌های ساده با تنظیمات دستی دیروز را، امروزه شبیه به کابین بوئینگ 747 کرده است! شما را نمی‌دانم، اما من کابین یک 747 را به طرز عجیبی دلهره‌آور می‌دانم. یک پیچ تنظیم سرعت شاتر ساده روی بدنه‌ی دوربین و حلقه‌ی تنظیم دیافراگم که معمولا روی لنز یافت می‌شود، اکنون جای خود را به پیچ‌های تنظیمی داده است که انبوه تنظیماتی نظیر مُد عکاسی منظره، مد عکاسی گل، مد عکاسی تک‌چهره، مد تقدم دیافراگم، مد توالی تحرک، مد ورزشی، مد چهره‌ی گروهی، مد تقدم شاتر و مد برنامه‌ریزی شده در آن گنجانده شده است.
حالا همه‌ی این تنظیمات خودکار شده را با تنظیمات تراز سفیدی خودکار، ایزو خودکار، و فلاش خودکار ترکیب کنید تا نسخه‌ی ناامیدی خود را بپیچید! گواه این نا امیدی، خیل عکاسانی هستند که دریافته‌اند تنظیمات خودکار، تنها بعضی مواقع و فقط با بعضی سوژه‌ها درست عمل می‌کند. من هر روز در ای‌میل‌های خودم می‌بینم که برای عکاسان تازه‌کار چیزی بدتر (یا حتی شرم‌آورتر) از این نیست که بعد از گرفتن یک عکس عالی، وقتی از آن‌ها سوال می‌شود چگونه آن را گرفتی، هیچ توضیحی برای پاسخ ندارند.
شناخت نورسنجی اصلا سخت نیست، همان طور که قبل از این 300000 عکاس این را فهمیده‌اند.  تنها باید دفترچه‌ی راهنمای دوربین خود را، بعد از خواندن چگونگی تنظیم دوربین روی حالت دستی، دور بیندازید! یک راهنمایی کنم: روی پیچ تنظیم هر دوربینِ DSLR یک علامت M را خواهید یافت که با تنظیم آن پیچ روی حالت M، شما روی صندلی کمک خلبان قرار گرفته برای اولین سفر خود آماده خواهید شد. مطمئنا تنظیم دوربین روی حالت دستی ابتدا کمی هراسناک است، اما نگران نباشید، چون من به عنوان خلبان، دقیقا در کنار شما نشسته‌ام.

 

بعد از خواندن اولین فصل این کتاب، 099-1شما اولین پرواز تکی (سولو) خود را انجام خواهید داد! و وقتی آزادی این پرواز را تجربه کنید، از خودتان خواهید پرسید «چه چیزی باعث شد فکر کنم که قادر به نورسنجی دستی نیستم؟» باور کنید، به همین راحتی است! با نورسنجی دستی، دنیای واقعا خلاقانه‌ی نورسنجی به‌روی‌تان گشوده می‌شود، و تعجبی ندارد که هر صفحه‌ای را که ورق بزنید، از سفرهای بزرگ‌تر عکاسانه‌ی خود لذت خواهید برد، و به موقعیتی بالاتر اوج خواهید گرفت!

در انتها، من دو موضوع جدید و بسیار ارزشمند را که امروزه تاثیر زیادی بر روی یک نورسنجی موفق دارد اضافه کرده‌ام: عکاسی با محدوده‌ی دینامیکی بالا (HDR) و فلاش الکترونیکی. اطلاعات ساده اما مهمی که در مورد استفاده از فلاش سرخود دوربین و نیز فلاش‌های حلقه‌ای ارایه داده‌ام برای خوانندگانی که احیانا روزگاری به دنیای عکاسی ماکرو تمایل پیدا کنند، بسیار ارزشمند خواهد بود.
عکاسی HDR برای بسیاری از عکاسان با تجربه واقعا نعمت بوده است، چون این روش تصویرسازی درهای دنیای جدید «نورسنجی‌های حداکثری» را خواهد گشود، اما همان طور که خواهید آموخت، عکاسی HDR نیز باز ریشه در اصول بنیادین «مثلث عکاسی» خواهد داشت؛ یعنی در عکاسی HDR باز به شما بستگی  دارد که یک دیافراگم خلاقانه یا سرعت شاتر خلاقانه را انتخاب کنید.

برایان پترسون

noursaji-jeld

مشخصات کتاب

نام کتاب:  نورسنجی در عکاسی
نویسنده:  برایان پترسون
مترجم:  محمدرضا شهبازی

مشخصات ظاهری

رنگی، گلاسه

خرید کتاب

دید خلاقانه در عکاسی

59-1نویسنده در این کتاب با فرآیندی گام به گام و توصیفی که روش اختصاصی خود اوست، به آموزش معیارها و روش‌های عکاسی خلاقانه می‌پردازد و ضمن بیان دقیق تعاریف هنری و فنی لازم، با زبانی داستان‌‌گونه و نشان دادن عکس‌های فراوان به سادگی مطلب را به خواننده می‌رساند. نمایش عکس‌های مقایسه‌ای «قبل» و «بعد» از سوژه‌ها و نیز نمایش چند عکس از یک سوژه در زوایای دید مختلف و بحث روی دلیل انتخاب عکس اصلی به خواننده کمک می‌کند تا به درک درستی از منظور نویسنده برسد.

هدف این کتاب این است که نه تنها روش تشخیص یک فرصت عکاسی  به مخاطب آموزش داده شود، بلکه روش‌های محافظه‌کارانه‌ای که منجر به عکس‌هایی عادی و بی‌خاصیت شده، به چالش کشیده شود. بسیاری از مثال‌های کتاب تصاویری دوتایی هستند که حالت قبل و بعد و همچنین ترکیب خوب و بهتر را به مخاطب نشان می‌دهند.

39-3برایان پترسون نویسنده کتاب، خود یک عکاس مشهور است که با شرکت‌هایی چون کداک، امریکن اکسپرس، UPS، فیلیپس و سی‌تی بانک همکاری داشته و جوایز بین‌المللی زیادی نیز دریافت کرده است.

پترسون یکی از ادیتورهای مجله «Popular Photography» است و بیش از 20 سال است که مدرس عکاسی است. سبک خاص آموزش او که عملی و کاربردی است، کارگاه‌های آموزشی و کتاب‌های او را به شهرت رسانده و کتاب‌های او در 20 سال گذشته هر سال از کتب پرفروش در زمینه عکاسی هستند.

دانلود صفحاتی از کتاب

dide-jeldxمشخصات کتاب

نام کتاب:  نورسنجی در عکاسی
نویسنده:  برایان پترسون
مترجم:  محمدرضا شهبازی
مشخصات ظاهری
رنگی، گلاسه

خرید کتاب