سبک‌ها در طراحی داخلی

در این کتاب (سه جلدی) به اجمال به تقریباً تمام روش‌هایی که تا امروز به عنوان سبک، رسمیت یافته‌اند پرداخته می‌شود

مثل هنرمندها چشمگیر باشید

ده راه برای نمایش خلاقیت و به چشم آمدن

این کتاب، اثر دیگری است از نویسنده‌ی کتاب پرفروش مثل هنرمندها بدزدید. این بار آستین کلئون به شما می‌آموزد که چگونه خودتان را بشناسانید.

هر هنرمندی می خواهد که آثارش به چشم بیایند و خودش شناخته شود، اما برای رسیدن به این هدف، خوب بودن آثار شما کافی نیست. باید روش موثری برای شناساندن خودتان به کار ببرید. به گونه‌ای که افراد را جذب و به پی‌گیری آثار شما مشتاق‌شان کند. توصیه‌های کاربردی نویسنده در این کتاب، به شما راه رسیدن به این هدف را نشان می‌دهند.

در این کتاب می‌آموزید که راه به چشم آمدن از سخاوتمندی و گشاده‌دستی می‌گذرد. همان گونه که باید بدانید چگونه هنرمندانه از دیگران بدزدید، نیز باید بدانید چگونه بگذارید که دیگران از شما بدزدند.

 

cheshmgir-jeld

مشخصات کتاب

نام کتاب:  مثل هنرمندها چشمگیر باشید
پدیدآور:  آستین کلئون
مترجم:  مهسا ذوالریاستین
144 صفحه، کاغذ فانتزی

خرید کتاب

مثل هنرمندها بدزدید

ده نکته درباره خلاقیت که هیچ کس به شما نگفته است02-mesle

این کتاب مانیفستی برای عصر دیجیتال است؛ کتابی که با توصیه‌های کاربردی، تصویرسازی‌ها و نثر صمیمانه‌اش خوانندگان را به وجه هنری خودشان نزدیک می‌کند. این کتاب مجموعه‌ای از توصیه‌هایی ساده اما حیاتی است که نویسنده‌ی هنرمند و جوان‌اش آرزو می‌کند وقتی داشت کار هنری‌اش را شروع می‌کرد کسی آن‌ها را به او گفته بود. او در کتاب‌اش رک و راست می گوید که هیچ چیز اوریجینال نیست؛ بنابراین تاثیرات را در آغوش بگیرید و از هر جایی که می‌توانید ایده جمع کنید، آن‌ها را با هم ترکیب و بازآرایی کنید تا راه خودتان را بیابید. کتاب به شما می‌گوید که چگونه علاقمندی‌های‌تان را تا هر کجا که شما را می‌برند دنبال کنید و ریزه‌کاری‌های مهم دیگری که تاثیر عمیقی در پیشرفت حرفه‌ای شما خواهند داشت.

07-

 

 

توصیه‌های این کتاب کوچک نه تنها برای هنرمندان، بلکه همان طور که نویسنده‌اش هم به آن اشاره کرده برای هر کسی که می‌خواهد خلاقیت را وارد کار و زندگی‌اش بکند مفید وکاربردی است.

«شاعران ناپخته تقلید می‌کنند؛ شاعران پخته می‌دزدند؛ شاعران بد آنچه برمی‌دارند از شکل می‌اندازند و شاعران خوب از آن چیز بهتری می‌سازند؛ یا دست‌کم یک چیز متفاوت. شاعر خوب، دزدی‌اش را به حسی یگانه پیوند می‌زند که به کلی از آن‌چه که از آن بریده شده متفاوت است» – T. S. Eliot

 

مشخصات کتاب

نام کتاب:  مثل هنرمندها بدزدید
پدیدآور:  آستین کلئون
مترجم:  مهسا ذوالریاستین
108 صفحه، کاغذ فانتزی

خرید کتاب

بیست بنا که هر معماری باید بشناسد

2cx7omc این کتاب صرفاً در پی ارائه تحلیل‌های مختلف از چند اثر معماری نیست و بیش از آن سعی دارد تا چگونگی صورت پذیرفتن چنین رویکردهایی را توضیح دهد. مخاطبان کتاب عموماً پیش از این نیز آموخته‌های دیگری پیرامون بنا و نیز کارکرد معماری داشته‌اند. مطالب ارائه شده سعی در توضیح لزوم بهره‌گیری از چنین اندیشه‌هایی و نیز نحوه‌ی استفاده از آنها در طراحی دارد.

دانستن هرچه بهتر شیوه‌ی تصمیم گیری دیگر معماران به  طراحی معمارانه ما نیز کمک خواهد کرد. درک چگونگی تصمیمگیری معماران و آشنایی با معیارهای استفاده شده به شناخت مسأله و ارزش‌گذاری شما در اولویت بخشیدن به خواسته‌های طرح کمک خواهد کرد.

شناسایی مکان: رویکردی است که در آن به چگونگی برتری یافتن فرم‌های معماری در محیط پیرامون خود، با میل و یا نیاز به تاسیس مکان یا مکان‌هایی در جهان می‌پردازد.
جوهره‌ی طرح: دیوار، کف، سقف، شناساندن محیط مشخصی از سایت، چاله، سکو، فضای ورودی، پنجره‌ها و چیزهایی از این دست هستند که عناصر بنیادین معماری به شمار می‌آیند.
اصلاح عناصر: نور، دما، مقیاس، تهویه‌ی مطبوع، بافت، زمان، و… عناصری هستند که در پروسه‌ی ساخت معماری همواره دخیل خواهند بود و بر نحوه‌ی تجربه‌ی مخاطب از فضای معماری نقش آفرینی خواهند کرد.
پیشینه‌ی سایت: نوع مکان، که معمولاً با نام مورد قبول خودش، به عنوان نکته‌ای فارغ از چگونگی زمان و سکونت انسان در جهان،… تخت، شومینه، و… خواهند بود.
scan0048معبد و کلبه: این عنوان به ابعاد مختلفی که از سوی معمار در جهت انتخاب گرایش‌های مختلف در جهت طرح سیمای ظاهری محیط اتخاذ می‌شود می‌پردازد، (سایت، مصالح، اقلیم، مخاطب، افراد، تاریخ، آینده، و…). ابعادی از قبیل: محیط پیرامون اثر، تعامل با مخاطب، نحوه‌ی پاسخ‌گویی بر پذیرش و یا واکنشی بر وجوه برخواسته از محیط.
هندسه‌ی ساخت: هندسه‌ای که به شکل فطری در مصالح وجود دارد، این رویکرد در نحوه‌ی شکل‌گیری آن می‌تواند با فرمی انسانی و پویا،… شکل پذیرد.
هندسه‌ی طلایی: هندسه‌ای که فارغ از هندسه‌ی ساخت بر مصالح و کالبد خارجی اثر اعمال می‌شود، رویکردی که در ساخت آن از: فرم انسانی، چهار گوش‌هایی با ابعاد ویژه، دایره‌ها، مستطیل‌هایی با تناسبات طلایی، و یا حتی فرم‌های نظم یافته به واسطه‌ی رایانه و … استفاده می‌شود.
لایه‌بندی: سازماندهی ساخت در امتداد عموی و نیز نحوه‌ی ارتباط میان ترازهای مختلف ساختمان و زمین.
فضا و ساختار: ارتباط و تعامل گوناگون میان دستورات سازه‌ای بنا و سازماندهی ویژه‌ی معماری اثر.
دیوارهای موازی: سازماندهی ویژه‌ای که بر اساس استفاده از دیوارهای موازی، و معمولاً همسو با جهت‌گیری دیوارها صورت می‌پذیرد.
گذار، سلسله‌مراتب، جوهره‌ی طرح: به بخش‌های مترقی موجود در سازماندهی اثر اشاره دارد؛ سازماندهی میان حوزه‌بندی‌های عمودی و افقی؛ مقدس و دنیوی طرح؛ تعامل با مخاطبان خود، مانند قالب‌بندی محیط، بهره‌گیری از عناصر موجود، و عناصری که بیش از صرف عملکردی مشخص در طرح حضور دارند،… خود گویا و قابل تعریف هستند.

سیمون آنوین

 

فهرست آثار مورد ارزیابی

خانه‌ی ناودانی؛ اِدا دیویس و سرجیو پونته
خانه‌ی نئوندورف؛ جان پاوسون و کلودیا سیلوسترن
پاولیون بارسلون؛ میس‌وندروهه
خانه‌ی دیوارهای معلق؛ کاترین فایندلای و ایساکو اُشیدا
خانه‌ی بی‌پایان؛ فردریک جان کیسلر
خانه‌ی فارنزورث؛ میس‌وندروهه
نمایشگاه دائمی لاکونجیونتا؛ پیتر مارکلی
اقامتگاه لو‌کابانون؛ لوکوربوزیه
خانه‌ی اشریک؛ لویی کان
خانه‌ی بُردو؛ رم کولهاس
موزه‌ی دانتئوم؛ جوزپه تراگنی
خانه‌ی آبشار؛ فرانک لویدرایت
ویلا ساوا؛ لوکوربوزیه
اقامتگاه کِمپسی؛ گِلن مورکات
مجموعه‌ی اقامتی سی‌رنچ؛ مُور، لیندون، تورنبل، ویتاکِیر
ویلا ای. 1027؛ ایلین گرَی (و جین بادووسکی)
کلیسای سنت‌پیتر؛ زیگفرد لِویرنتز
ویلا باسک؛ سور فِهن
ویلا مایرآ؛ آلوار آلتو
حمام آب‌گرم والز؛ پیتر زومتور

 

20-jeld-F9

مشخصات کتاب

نام کتاب:  بیست بنا که هر معماری باید بشناسد
مولف:  سیمون آنوین
مترجم:  مسعود حبیبی، حسین محمدرسولی

خرید کتاب

از آینده نگری معماران مدرن، تا آینده نگاری آرشی‌گرام

مسعود حبیبی
MSD.Habibi@gmail.com

چکیده: معماری مدرن با رویکرد خود در جهت حذف گذشته، ناخودآگاه با این سئوال روبرو می‌شد که: “معماری آینده بر چه اصلی استوار خواهد بود؟” تلاش برای کارکردگرایی، پرهیز از حشو در پیام معماری، و در نهایت سادگی صرف، معماران را به نقد از خود و  معماری مدرن سوق می‌داد.
در این میان گروه آرشی‌گرام با شاخص فرض کردن صنعت‌گرایی و صنعتی‌سازی معماری به ترسیم معماری آینده می‌پردازد. این مقاله‌ قصد دارد تا با پرداختن به اندیشه‌های این گروه در جهت دوری از الزام اجرایی بودن پروژه در معماری، با رویکرد تکنولوژی‌محور، و توجه به بستر اجتماعی و اندیشه‌های جامعه‌شناسانه‌ی مطرح در هر اثر، به نقد و دسته‌بندی آثار آرشی‌گرام بپردازد.
کلیدواژه: آرشی‌گرام، پیتر کوک، تکنولوژی، آینده نگاری، معماری آینده

1- مقدمه:

ماهیت پدید آمدن معماری مدرن را می‌توان نخست به واسطه‌ی صورت‌های متفاوتی از مدرنیسم (چه از منظر جامعه‌شناسانه و صنعتی‌سازی رویدادهای پس از انقلاب فرانسه به آن بنگریم، و یا زیرساخت‌های فلسفی و علمی رشد یافته از دوره رنساس و به دنبال آن پدیدار شدن گونه‌ی فکری نوینی در میان فیلسوفان عصر روشنگری) و سپس جلوه‌های مدرنیته در صنعت، ساختمان سازی، و ماشینی شدن جوامع انسانی، مورد نقد و سیر تاریخی آن را طبار شناسی نمود.
مدرنیته اگرچه به واسطه‌ی مصالح نوظهور ساختمانی، مانند: تیرهای چدنی و فولادی در ساخت پل‌ها، کارخانه‌ها، و ساختمان‌های مسکونی، و سپس نیاز به Picture_1 (3)تولید انبوه خانه در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و حادثه‌ی آتش‌سوزی شهر شیکاگو، در معماری وارد شد، ولی به همراه خود مبانی فکری نوینی را در میان منتقدان و معماران مولف، نظیر: اتو واگنر، آدولف لوس، سالیوان، میس وندروهه، گریپیوس، کوربوزیه، و … با پیش‌فرض جدایی معماری از گذشته و سیر تاریخی خود موجب شد.
نقد هر نوع میراث‌نگاری در ابتدا به شکل “انتقاد از مکتب‌های تقلیدی، ابداع فرم‌های نوین، هم‌سنخی هنر نو و زمان حال، استفاده از تولیدات فلزی، نمایان بود.” (قبادیان، وحید؛ 1383: 37) در ادامه این پرهیز از تاریخ‌نگاری و فرم‌های طبیعت‌گرا در کالبد ساختمان با مقاله‌ای از آدولف لوس با عنوان “تزئینات و جنایت” در نفی هرگونه حشو و مخدوش ساختن پیام اثر معماری با به کارگیری تزئینات، ظهور هرچه رادیکال‌تری از معماری مدرن را ترسیم می‌نمود.
افراط در پرهیز از هر رویکردی که انکار و مخدوش ساختن ساختار در معماری نامیده می‌شد، “به همراه عریان ساختن معماری چنان که واقعاً هست و ساخته می‌شود، موجب شد تا بیشتر آثار لوس [و هم‌فکران او] نمای مستطیل شکلِ ساده‌ای از اشکال هندسی پایه، که در واقع همان پنجره‌های ساختمان هستند را به نمایش بگذارند.” (مزینی، منوچهر؛ 1386: 21)
واکنش و نقدها بر سادگی بی‌حد و مرز دیدگاه لوس در سیر تحولی معماری مدرن در سه دیدگاه قابل بررسی خواهد بود: نخست، رویکرد تندیس‌گرایانه در معماری مدرن که به واسطه‌ی همسویی آن با مکتب کوبیسم در نقاشی، در پروژه‌هایی نظیر: کلیسای رونشان کوربوزیه و موزه‌ی گوگنهایم رایت شاخص هستند. دوم، رویکرد سازه-گرایانه به معماری که با بازخوانی مجدد نگرش‌های ساختارگرایانه و صنعتیِ معماری مدرن در بسیاری از پروژه‌های کنستراکتیویسم‌ها، نظیر: بنای یادبود سومین کنگره‌ی بین‌المللی حذف کمونیسم اثر تاتلین، و یا دفتر روزنامه پراودا اثر برPicture_2 (2)ادران وسنسن قابل پی‌پیگیری می‌باشند. (بانی‌مسعود، امیر؛ 1389: 267)
جریان سومی که در بطن معماری مدرن (جلوتر از دو دیدگاه دیگر) و با بهره‌گیری از آرمان‌های مطرح در این معماری بروز یافت را می‌توان به رویکردی نسبت داد که تلاش می‌کرد با آینده نگری خود چهره‌ی فردای معماری جهان را ترسیم نماید. جنبش انقلابیِ هنرِ فوتوریسم (منوچهر مزینی معادل فارسی، آینده‌نگری، آینده‌گرایی، و یا معاصرنگر را برای فوتوریسم نام بده است: مزینی، منوچهر؛ از زمان و معماری؛ 1386: 29) که پیش از جنگ جهانی اول در سال 1909 اعلام موجودیت کرده بود، در میان سال‌های 1914 و 1915 توسط سانت الیا در معماری مطرح گردید. حذف تزئینات، گسست از گذشته، بلند مرتبه سازی، توجه به علم و تکنولوژی، حمل و نقل سریع، نمایان ساختن اجزاء عملکردی و تکنولوژی محور ساختمان (گیدیون، زیگفرید: 1386: 310) همگی اصولی از معماری فوتوریسم را مطرح می‌کنند که خود نشان از تحت تاثیر بودن آن از جریانات فکری معماری مدرن و مدرنیته‌ی حاکم بر اروپای قرن 19 را دارند. “اهمیت سانت الیا در این است که او نخستین معماری بود که تاثیر عصر ماشین را بر معماری مطرح نمود.” (مزینی، منوچهر؛ 1386: 29).

2- لزوم آینده نگری

اگر عقیده‌ی معماران مدرن بر جدایی خود از تاریخ گذشته، خواسته یا ناخواسته معماران و معماری مدرن را با این سئوال مواجهه می‌ساخت که: “معماری آینده بر چه اصلی استوار خواهد بود؟”، اندیشیدن بر پایه‌ی صنعتی‌سازی و استفاده از فولاد در طراحی معماری، و همچنین تعریف شرایط این عصر در: سرعت، تکنولوژی، و ارتباطات نیز پاسخی می‌بود بر سئوال نخست. فارغ از تندیس‌گرایی -که البته در بعضی موارد تکنولوژی بالای در اجرای پروژه الزام‌آور می-شد- در هر دو گرایش دیگر (سازه‌گرایی و آینده‌نگری) نیازمند اندیشیدن بیش‌از‌پیش طراحی معماری به تکنولوژی و آینده بود.
معماران رویکرد سازه‌گرایی، نظیر: تاتلین و برادران وسنین، به معماری آینده صرفاً در بعد ساختارگرای فرم، و وجوه بصری طرح توجه داشتند؛ ولی معمارانی که در اینجا با رویکرد آینده‌نگری از آنان یاد می‌شود معماری آینده را در مقیاسی وسیع‌تر و در جنبه‌های جامعه‌شناسانه، و فرافرم انگاری اثر جستجو می‌کردند.
با فرض هر میزان از کیفیت آینده‌نگری، جنبش‌ها و گروه‌هایی نظیر فوتوریسم، آرشی‌گرام، تاکارا (گروه معماری ژاپنی به سرپرستی کیشو کوروکاوا: مزینی، منوچهر؛ از زمان و معماری؛ 1386: 198) همواره نگاهی فراتر از صرف یک ساختمان به پروژه‌ی معماری خود دارند. توجه و نقد مطرح در بیانه‌های آنان همواره سخن از تغییر جامعه و سبک زندگی، بروز حادثه‌ای بزرگ و نوظهور (صنعت رو به رشد)، و جمعیت‌های انسانی، و همچنین رویکردی آینده‌نگر به چشم می‌خورد.

3- آرشی‌گرام، معماری بدون معماری:

پرهیز از تزئین به عنوان یکی از اصول معماری مدرن چنان مورد قبول عموم معماران قرار گرفته بود که بهره‌گیری از تکنولوژی در میان معماران آینده‌گرا راهی به منظور برون رفت از میان خشکی و یکنواختی معماری مدرن به کار گرفته می‌شد. تلاش برای شناخت جنبه‌های مختلف زندگی و خانه‌ی ماشینی عصر مدرن خود بدل به یک هدف و آرمان گردید.
گروه معماری آرشی‌گرام در سال 1961 -در ابتدا- توسط سه معمار جوان به نام‌های پیتر کوک، دیوید گرین، و مایکل وب با انتشار مجله‌ای با همین عنوان شروع به کار کرد. آرشی‌گرام (Archigram) که عنوان آن از ترکیب دو کلمه‌ی (ARCHItecture teleGRAM) شکل می‌گرفت در دهه شصت توانست با نوع نگاه خود به فن‌آوری‌های نوین مهندسی و تکنولوژی آینده‌نگری خود را در معماری ترسیم نماید. پروژه‌های ارائه شده توسط آرشی‌گرام فارغ از جنبه‌های سازه‌ای و توجه به الزام به اجرا در آوردن طرح، با نگاه نو خود در شهرسازی، معماری، فرهنگ‌‌عامه رو به تغییر جوامع انسانی، به معماری آینده و ترسیم آن بپردازد.
3-1- محیط – معماری:
علاوه بر ترسیم نقشه‌های معماری و ماکت، استفاده از تکنیک‌های نقاشی و کولاژ در ارائه‌ی پروژه‌ها و ایده‌های آرشی‌گرام شاخص هستند. استفاده از تصویر Picture_5 (6)اشیاء، انسان‌ها و طرح‌های معماری، و چسباندن آن در یک زمینه‌ی شهری و یا بافتی غیر معمول سخن آرشی‌گرام را به نمایش می‌گذارد. پروژه‌ی باتِری (Bottery) به نمایش خُرد شدن جوامع پرشور و پرجمعیت انسانی به گروه‌های کوچکِ دو نفره، و حتی تمایل افراد به انزوا می‌پردازد و دستاویزی برای ایده‌پردازی آرشی‌گرام را هدف گذاری می‌کند. منزک (Manzak) و گوجه‌ی الکترونیکی (Electronic Tomato) دو طرح دیگر آرشی‌گرام بودند، -که اگر برای دهه‌ی شصت میلادی از عنوان رباط کوچک پرنده استفاده نکنیم- این دو طرح در واقع ماشین کوچک، هوشمند، و قابل پروازی را مجسم می‌ساختند که در کاربری‌های مختلف وظیفه داشتند فضای شخصی و حریم خصوصی فرد را از محیط پیرامون تفکیک کنند. (A.Spencer, Chelsea. 2010: 10) گاهی به شکل یک چادر انفرادی طراحی می‌گردد، و گاهی به یک رسانه‌ی تصویری بدل می‌شود که می‌توانست در اطراف شخص، و به خواست او شروع به کار نماید. (تصویر 1)
هم‌سانی لندن (Tuning London) عنوان ایده‌ی دیگری از آرشی‌گرام بود که با پیش‌بینی جامعه‌ی رو به انزوا ی مدرن برنامه‌ریزی شده، در جهت گسترش رویدادهای جمعی در شهر لندن جهت‌گیری کرده بود. مشخص کردن نقاط شهری مختلف در نقشه‌ی شهر لندن و پیش‌بینی امکانات قابل حملی که بر روی سازه‌های فضاکار امکان نصب صفحات بزرگ، بازی افراد، و فعالیت‌های جمعی را فرآهم می‌آورد، کلیت این طرح را اجرایی می‌ساخت. هدف نخست پروژه‌ی هم‌سانی لندن درواقع اتصال جنوب و شمال شهر، و برهم زدن تفاوت و تقابل‌های فرهنگی موجود در شهر می‌بود. (Hill, Christopher. 2008: 20) (تصویر 2)
3-2- انسان – شهر:
مقیاس انسانی – شهری پروژه‌های آرشی‌گرام نیز خوانش گروه از مدرنیته و زندگی مدرن در جوامع بشری را نشان می‌دهد. شعار “خانه ماشینی است برای زندگی” لوکوربوزیه برای معماری مدرن، این بار در گروه آرشی‌گرام به شکل یک خانه‌ی کبسولی (Capsule Home) در حداقل ابعاد و وزن خود، همانند ماشینی کوچک در خدمت انسانِ –مدرن و تنها- طراحی شده بود که قطعات آن به کمک دو نفر می‌توانستند جابه‌جا شوند و در نقطه‌ای دیگر نصب گردد. خانه‌ی کبسولی که به واسطه‌ی لوله‌های تعبیه شده در جداره‌های خود، آب، و تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی را مهیا می‌ساخت به عنوان جزئی از یک ساختار بزرگ‌تر عمل می‌کرد تا به این صورت درون یک سازه‌ی اصلی قابل نصب و انتقال باشد. (تصویر 3)
پروژه‌ی دفاتر اداری هم‌بند (Plug-in Offices) در سال 1964 م. و دانشگاه هم‌بند (Plug-in University) در سال 1965 م. و همچنین پروژه‌ی مطالعاتی خانه‌سازی منطقه‌ی هورنس (Hornsey Housing Study) نیز درواقع سازه‌های بزرگ مقیاسی را مجسم می‌کردند که با پیوستن اتاقک‌های قابل حمل بر روی آنها، یک ساختمان اداری و یا یک دانشکده‌ی چندین طبقه و قابل حرکت را ممکن می‌ساختند. (Cook, Peter. 1967: 42). (تصویر 4)
3-3- شهر – ابر ساختار:
گروه سوم از این دسته‌بندی سه‌گانه به ایده‌هایی می‌پردازد که خوانش مدرنیسم این بار با نگرشِ پاسخ به طیف گسترده‌تری از جمعیت انسانی (نظیر آنچه در ابتدای معماری مدرن به عنوان مجتمع‌های مسکونی و آپارتمانی مطرح می‌شد) و صنعتی‌سازی ساختمان می‌پدازد. بلند پروازی آرشی‌گرام در ساخت خانه‌های کبسولی و الحاق آن‌ها به سازه-ای بزرگ به عنوان یک پروژه‌ی ساختمانی، این بار در شهر هم‌بند (Plug-in City) مطرح شد. شهر هم‌بند این بار منطقه‌ای بزرگ از یک شهر را شکل می‌داد که در طول چند دهه هم‌زمان با زیرسازی، طراحی هسته‌ی سازه‌ی نگهدارنده، مسیر‌های رفت و آمد چند طبقه‌ای ماشین‌ها (مونوریل، آسانسورها، تله‌کابین، …)، و در نهایت قرارگیری خانه‌های کبسول به عنوان محل اسکان افراد، ساخته و به اجرا می‌رسید. (Cook, Peter. 1967). طرح اولیه آرشی-گرام یک بازه‌ی زمانی چهل ساله را برای برپایی سازه‌ی مجموعه در نظر گرفته است که به مرور زمان بخش‌های دیگر به آن متصل خواهند شد. (تصویر 5)
ایده‌ی دیگری از آرشی‌گرام برای شهرهای آینده، پروژه‌ی شهر رونده (Walking City) را مطرح می‌کند. شهر رونده به چند منطقه تقسیم می‌شد و هر منطقه در کالبد یک ماشین عظیم قابلیت حرکت و انتقال ساکنین به نقطه‌ای دیگر را فرآهم می‌آورد. (Sadler, Simon. 2005: 35). امکان اتصال (هم‌بندی) چند منطقه (ماشین) به یکدیگر، نورگیری به کمک باز و بسته شدن جداره‌های ماشین، نشستن و گسترده شدن پروژه، همگی از پیش‌بینی‌های طرح آرشی‌گرام برای ایده شهر رونده به حساب می‌آمدند. (تصویر 6)
رها کردن ذهن از الزامات اجرایی و بی‌پروایی آرشی‌گرام در نیازسنجی جامعه مدرن، آنها را به پیش‌بینی افزایش رو به رشد جمعیت انسانی و عدم سکونت در خشکی (قاره‌ها) هدایت می‌کرد. دو پروژه‌ی شهر زیر آبی (Underwater City) و دهکده‌ی احاطه شده (Blow-out Village) با هدف Picture_8 (1)شهرسازی در زیر آب آقیانوس‌ها، و نقل مکان انسان‌ها به منطقه‌ای محافظت شده در شرایطی خاص و یا حتی خارج از جو زمین مطرح شده‌اند. (تصویر 7)

4- آینده‌نگریِ پسا آرشی‌گرام:

با کمرنگ‌تر شدن ارائه‌ی پروژه‌ها و برگذاری نمایشگاه‌‌های معماری آرشی‌گرام در اواخر دهه‌ی 80 م. می‌توان ثمره‌ی تلاش گروه را در دیگر معماران جستجو کرد. در این میان، نخست باید به جمع: نورمن فاستر، ریچارد راجرز، و رنزو پیانو اشاره کرد که در دهه‌ی 80م. به سرپرستی پیتر کوک به فعالیت و ادامه‌ی راه آرشی‌گرام می‌پرداختند، که بعدها خود از بانیان مکتب معماری های-تک بودند. طراحی مرکز ژرژ پمپیدو توسط راجرز و پیانو و همچنین بانک شانگهای شهر هنگ‌کنگ و برج هزاره در خلیج توکیو توسط نورمن فاستر، از پروژه‌های شاخص معماری های-تک و نمایش زیبایی عصر تکنولوژیک در معماری، قدمی در جهت به اجرا درآمدن ایده‌های پیترکوک و متاثر از گروه آرشی-گرام به حساب می‌آید (قبادیان، وحید؛ 1383: 114).
پس از آرشی‌گرام و گروه نخست معماران های-تک، به شکل مستقیم و غیرمستقیم اثر بخشی آرشی‌گرام بر گروه‌ها و معماران دیگر را می‌توان مشاهده کرد. گروه معماران ژاپنی که در میان این افراد می‌توان از آراتا ایسوزاکی، کیشو کوروکاوا و … یاد کرد، جزء گروهی هستند که خط فکری آنان از سوی آرشی‌گرام هدایت می‌شد. پروژه‌ی خوشه‌ها در فضا اثر ایسوزاکی، و یا پروژه‌ی برج کبسولی تاکاگین اثر کوروکاوا که با طراحی واحدهای مسکونی جعبه مانند خود مشابهت انکار ناپذیری با کبسول‌های هم‌بندی شده‌ی آرشی‌گرام دارند. (تصویر 8)
اندیشه‌ی طراحی شهر در مقیاس کیلومتر مکعب (اشاره به ارتفاع نامحدود یک ابرشهر همراه با طول و عرض رو به گسترش آن) از گروه ام.وی.ار.دی.وی. که به تاثیر از ایده‌ی شهر رونده‌ی آرشی‌گرام و شهر در مقیاس مترمکعب طراحی و معرفی شده است همگی از عمق نفوذ و تاثیر رویکرد آرشی‌گرام در سالیان پس از خود دارد. (تصویر 9: شهر رونده کار گروه آرشی‌گرام، و تصویر جلد کتاب KM3 از گروه ام.وی.ار.دی.وی. پیرامون شهرسازی)

5- نتیجه‌گیری:

آینده‌نگری در ایده پردازی پروژه‌های معماری و تلاش برای خوانش یک جامعه‌ی مدرن شده و نیازسنجی آن به عنوان اصل نخست گروه آرشی‌گرام موجب می‌شد تا الزام ناشی از به اجرا رساندن پروژه در لایه‌های بعدی اهمیت قرار گیرد و یا به کلی حذف شود.
نکته‌ی مهم در پروژه‌های مطرح از سوی آرشی‌گرام توجه به قابلیت توسعه، تغییر، و گسترش طرح می‌باشد. در پروژه‌های دسته‌ی نخست که جنبه‌ی محیطی و جامعه شناسی آن مطرح می‌بود، پاسخ به فعالیت‌های گوناگون و متغییر افراد در محیط به تعریف درآمده و همچنین در پروژه‌های گروه دوم و سوم، امکان توسعه و گسترش ساختمان -به خصوص در ایده‌هایی که با اصل هم‌بند ساختن طرح شکل گرفته‌اند- از سوی کاربران آن نمایان می‌باشد.

توضیحات:
–    پیتر کوک، دیوید گرین، و مایکل وب موسسان آرشیگرام در سال 1961م. بودند که در سال 1962م. سه معمار دیگر به نام‌های وارن چاک، دنیس کراچتین، و رون هنری به آنها پیوستند.
–    عنوان “معماری بدون معماری” نخست در سال 1964 عنوان نمایشگاهی در موزه‌ی هنرهای مدرن نیویورک بود که تلاش داشت نوعی معماری بومی و خود ساخته در نقاط مختلف جهان را معرفی و به نمایش بگذارد. همچنین نام کتابی از  سیمون سادلر نیز می‌باشد که به عنوان یکی از منابع از آن استفاده شده است.
–    ترجمه و معادل سازی برای معرفی پروژه‌های: هم‌سانی لندن (Tuning London)، دفاتر اداری هم‌بند (Plug-in Offices)، دانشگاه هم‌بند (Plug-in University)، شهر هم‌بند (Plug-in City)، شهر رونده (Walking City) از سوی مولف صورت گرفته است.

منابع:
1) مزینی، منوچهر؛ از زمان و معماری؛ (چاپ سوم: 1386) انتشارات شهیدی
2) قبادیان، وحید؛ مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب؛ (چاپ دوم: 1383) نشر دفتر پژوهش‌های فرهنگی
3) بانی‌مسعود، امیر؛ معماری معاصر غرب، ریشه‌ها و مفاهیم؛ (چاپ سوم: 1389) نشر هنر معماری قرن
4) گیدیون، ریگفرید؛ فضا، زمان، و معماری؛ (چاپ یازدهم: 1386) انتشارات علمی و فرهنگی
5) Sadler, Simon. Archigram: Architecture Without Architecture. (2005) The MIT Press
6) M. Riberio, Fabiola. Spitz, Rejane. Archigram’s Analogical Approach to Digitality. International Journal of Architectural Computing
7) Cook, Peter. Architecture: Action and Plan, (1967) Studio Vista
8) Maas, Winy. KM3. (2005). Actar publisher
9)  Cook, Peter. Oslo Path. AD Magazine No. March/April 2007
10) Hill, Christopher. New Function Follows Feeling: Sensing an Intelligent Architecture. (2006-2008) towards the degree of Master of Architecture at the University of Bath
11) A. Spencer, Chelsea. The Evolution of Archigram’s Nomadic Living Units. (2010). Department of Art History
12) Archigram official website: http://www.archigram.net

طراحی رستوران و کافی‌شاپ

215طراحی مکان‌های گذراندن ساعت‌های فراغت، همه‌روزه دستخوش دگرگونی و خلاقیت‌های جدید است. طی سالیان اخیر معماران از رهگذر استفاده از شیوه‌های خاص، مواد و فرم‌های نوین، و خلق فضاهای متمایز و تقریبا چشم‌نواز در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها آزادانه‌تر به ابراز خلاقیت‌های نهفته خویش پرداخته‌اند.  اغلب، در این آثار معماری گرایش به خلق طرح‌های تک و متمایز از سایرین خودنمایی می‌کند. مردم از رفت و آمد مکرر در این فضاها نه تنها به خاطر لذت بردن از موسیقی، نوشیدنی یا غذاهای دلخواه خویش استقبال می‌کنند، بلکه معماری ویژه‌ی این اماکن که با دقتی شگرف صورت گرفته است نیز برای‌شان انگیزه‌بخش است. معماران به خوبی بر این نکته واقف بوده‌اند که احساس شیفتگی مشتری نسبت به فضای ویژه‌ای که در آن گام نهاده‌اند بسیار حائز اهمیت است؛ به عبارت دیگر این مکان را حریم امنی می‌دانند که می‌توانند در آن دوستان جدیدی بیابند یا پس از زمان کار، با یک نوشیدنی از خود پذیرائی کنند. عمل معاشرت اجتماعی تا حدودی مستلزم زمینه‌ای است که مراجعان در آن احساس آسایش کنند، و به واقع آن را «بهترین» مکان ممکن بدانند.  در آثار ارائه شده در این کتاب توجه ویژه‌ای به مباحث نورپردازی و نماهای مناسب و نوعی زیبایی شناسی یگانه شده، و گزیده‌ای 20 نمونه‌ای از برخی از خلاقانه ترین پروژه‌های طراحی شده به دست معماران بلندآوازه‌ی جهانی از جمله Philippe Starck ، Morphosis ، Gehry Partners و Ron Arad گنجانده شده است.
در مجموع، کتاب حاضر گام مهمی جهت واکاوی در گرایش های اخیر معماری است – با طیفی متنوع از نقشه‌های ساختمانی و جزئیات ساخت و ساز برای درک هرچه بهتر یک پروژه‌ی کامل، و نیز روش‌های کاری و متریال‌ها.
jeld_cafe مشخصات کتاب

نام کتاب:  طراحی رستوران و کافی‌شاپ
نویسـنده:  آریـن  مسـتعدی
مترجـم:  مهـرداد  محمدی
نوبت چاپ:  اول، 1390
وضعیت موجودی:  نایاب

مشخصات ظاهری

مصور، رنگی، گلاسه، جلد سخت

معماری با شیشه

شیشه فرآورده ای است از ترکیب مواد معدنی مختلف، که عمده ترین آن دی اکسید سیلیکون و سیلیسی است که در ماسه یافت می شود.
ترکیبات و افزودنی های دیگر می تواند شامل اکسید سدیم، اکسید کلیسم و یا اکسید منیزیم باشد.
در حقیقت اغلب اوقات عناصر شیمیایی، برای بهینه شدن خواص محصول نهایی، به شیشه ذوب شده اضافه می شود. به عنوان مثال شیشه های حاوی سربshishe_-57 از درخشندگی خاصی برخوردارند. در حالی که با افزودن موادی دیگر از قبیل اکسید کبالت، و یا اکسید اورانیوم می توان به محصولاتی با رنگ های فانتزی دست یافت. بسته به ترکیبات شیمیایی که جهت تغییر خواص این فراورده به کار میرود، شیشه می تواند برای اهداف متعددی مورد استفاده قرار بگیرد.
به طور قطع واضح است که شیشه محصولی از ترکیب مواد ناهمگن با خواصی متفاوت است. جامد یا یک مایع سرد است ؟ بر اساس اهداف مورد نظر ممکن است در نمای خارجی مورد استفاده قرار گیرد، و یا می تواند کاملاً پنهان از دید و در فضای داخلی یک بنا بکار گرفته شود. صنعت شیشه گری از هزاران سال پیش مورد استفاده در جهان بوده و هنوز کماکان در حال گسترش و پیشرفت است. از خواص بی نظیر این ماده، استواری و سازگاری آن در شرایط مختلف است، ولیکن ممکن است در یک چشم برهم زدن به تکه هایی خرد تبدیل شود.
مهمترین خاصیت شیشه در شفافیت و قدرت انعکاس آن است. و این بدان معناست که مناظری واقع در دوردست، به سادگی قابل رویت از یک نمای شیشه ای هستند و این از قدرت فریبندگی این فرآورده است. شیشه قابلیت های بسیاری دارد: بسته به زاویه قرارگیری شیشه، یک قاب شیشه قادر به انعکاس نورهای تابیده بر سطح آن است. ممکن است یک فراورده کاملاً شفاف باشد ولیکن پرداخت بر روی آن می تواند سبب کدر شدن سطح آن و دشواری دید در آن شود. خاصیت دیگر شیشه، میزان ثبات شیمیایی آن است. شیشه هرگز متاثر از تغییر فصول، تغییرات جوی و یا گذر زمان نیست، بنابراین می توان شیشه را محصولی جاودان دانست. شیشه از قدرت انتقال حرارتی بالایی برخوردار است، و در نتیجه نمی تواند به سهولت تحت عنوان یک مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. اما امروزه شیشه های عایق می توانند به طور گسترده در مناطق سرد سیر مورد استفاده قرار بگیرند. در هر صورت این موضوع را مدیون ترکیباتی شیمیایی هستیم که سبب فراهم شدن امکان استفاده از شیشه در نمای ساختمان ها شده است. چرا که این ترکیبات، موجب مطلوب ماندن دمای داخل در مقابل تابش آفتاب و انتقال گرما بدون آنکه اتلاف قابل ملاحظه ای از گرمای فضای داخل را در پی داشته باشد، می‌گردد.
shishe_-18اطلاعی از زمان دقیق تولید و استفاده شیشه توسط انسان در دسترس نیست، ولی استفاده از شیشه به حدود 4000 سال قبل از میلاد جهت تولید لعاب مهره هایی به شکل مروارید برم یگردد. هر پیشرفتی در صنعت شیشه گری زمینه را برای استفاده گسترده و کاربردهای جدید آن باز کرده است. گسترش صنعت شیشه گری منجر به تولید اولین شیشه جام گردید، هر چند که تولید آن در ابتدا محدود به ابعاد کوچک بود، رومی ها از اولین پیشروان استفاده از شیشه در ساختمان سازی بودند. بی شک استفاده از شیشه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی، با غلتاندن صفحات، و نیز شیوه های گوناگون شیشه گری، راه را برای افزایش تولید جامع شیشه با شفافیت بالا و همچنین شیشه های جام با ضخامت کمتر، هموار ساخت.
همچنین گسترش استفاده از آن در صنعت باغبانی جالب توجه است، دسته ای از گیاهان خاص در مناطق سردسیر، و یا در فصل زمستان ، تنها زمانی قادر به حفظ بقا هستند که در گلخانه ها و گرم خانه های شیشه ای نگهداری شوند. گیاهان خاصی که جهت تحقیق در اهداف خاص، و یا به منظور مواد خام اولیه در فرآیند تولیدات کارخانه ها استفاده می شوند، از این دسته هستند. شیشه حدفاصل بین فضای داخل و بیرون را مشخص میکند.
طبیعت می تواند به وسعت ارتباطی که یک ساختمان ممکن است به تنهایی معطوف به محوطه اطراف داشته باشد، با کالبد بنا یک پارچه شود.
این مطلب بیانگر شهرت قصر بلورین در اولین نمایشگاه بین المللی در هاید پارک لندن در 1851 است که زاییده افکار طبیعت گرایانه و منظر گرایانه معمار این اثر ماندگار جوزف پکستن بود. هنگامی که بیش از 200 طرح شرکت کننده در مسابقه به نتیجه نرسید و در همان ابتدای مسابقه از دور خارج شدند، پکستن طرحی را بر پایه آخرین و پیشرفته ترین نوع معماری گلخانه طی 10 روز ارائه کرد. طول و عرض قصر بلورین 100×600 متر بود. به اندازه ای که می شد بزرگترین درختان هاید پارک لندن را نیز در آن جای داد. این امر نشانگر قدرت دور از تصور استفاده ازشیشه در معماری، در پی حیرت عموم مردم جهان ، بود.
تنها اندازه های خارق العاده آن نبود که تعجب همگان را برانگیخت، بلکه ساخت و اتصال قطعات در 17 هفته، برتری استفاده شیشه را نسبت به دیگر مصالح ساختمانی ضمن توجه به کارائی ارزشمند آن، به تمامی منتتقدان و مخالفان اثبات کرد. از آن پس، کارائی شیشه بیش از استفاده به منظور شیشه ی جام ، یا آینه های تزئینی ، در صنعت ساختمانی رواج یافت.
در حقیقت سال 1851 عصر جدیدی را از تاریخ شیشه برای ساخت و ساز و معماری ، به منظور خلق فضاهای گوناگون با عملکردهای جدید ضمن حفظ زیبایی آن، پایه گذاری کرد.
shishe_-53در پی نظراتی منتقدانه که پس از تاسیس قصر بلورین بیان شد، از ازدحام جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه کاسته شد. آیا این جعبه شیشه ای غول آسا یک اثر معماریست؟ چنانچه شیشه و شفافیت تنها ایده برای ساخت باشد، معماری چگونه امکان پذیر خواهد بود؟ پایان نقطه دید کجاست؟ و چه چیز موجب دورشدن معماری از سبک و اساس کلاسیک آن شده است؟ تا 150 سال پس از آن، این پرسش ها کماکان فکر همگان را به خود واداشته بود. هنوز دیری ازپایان غریب الوقوع معماری سنتی در دوره تاریک و ناخوشایند قرن 19 سپری نمی شد که دنیا شاهد
استفاده بی حد و گسترده از شیشه در معماری بود. امروزه شیشه همچون هرگونه مصالح ساختمانی دیگر، قابلیت استفاده -ضمن درنظر گرفتن محدودیت ها و کاربری های خاص آن- را دارد. تنها در این صورت شاهد خلق شاهکارهای، « معماری باشیشه »، در ساختمان سازی خواهیم بود.
یکی از این شاهکارهای معماری و از جمله آثاری که جهت اثبات ویژگی های مطلوب شیشه در معماری مطرح است، خانه فارن ورث کار میس وندر روه است. کار طراحی و ساخت این اثر در سال 1951 به انجام رسید. ترکیبی از آهن و شیشه که همچون جسمی آزاد و شناور، در کنار ساحل رودخانه فاک س درپلانو ایلی نویز، به چشم می آید.
آثار میس- که به جرات می توان وی را استاد استفاده از مصالح معماری مدرن از قبیل آهن، چوب و سنگ، و خلق ویژگی ها و قابلیت های جدید در آنها نامید -اثر بخشی آثار نو و ویژگی های ابتکاری آنها را که در این کتاب بدان پرداخته ایم، میسر ساخت. از مشخصات بارز این بنا، چش مپوشی از طراحی دیوارهای ممتد ارتباطی، مبین اصول و تصدیق نگرش خوشبینانه آینده جهانی بر ای نگونه از معماریست. طبیعت در این نوع ا ز معماری و فرم ها همراه همیشگی ساکنین این بناهاست. همچنین این نوع از معماری می تواند از پشتیبانی سیستم سازه ای نیز برخوردار باشد، و نیزمی تواند جایگزین بناهایی باشد که با تکیه براستانداردها و راه حل های به اثبات رسیده و با استفاده از تمامی امکانات و تکنولوژی ساخته شده اند. این سادگی و تناسب کامل ، بیننده را به سوی تمرکز روی عناصر و المان های پایه و اصلی بنا سوق می دهد. ترکیب شیشه، آهن، و استفاده ازدیگر مصالح از قبیل تراورتن، ماربل و یا انواع چوب های سخت در معماری این بنا، باعث القا حس گرما و حس دعوت‌کنندگی- بدون آنکه هیچ ذهنیتی از احساس سرما در بازدیدکنندگان بوجود آید- در فضای نمایشگاه می شود.
بنای «فارن ورث » الگوی معماری شیشه ای و زمینه ساز تعیین استانداردهای ساخت در آثار آینده است. به زودی شاهد گسترش ساخت این گونه
از بناها و استفاده فراوان از شیشه در سرتاسر جها ن خواهیم بود.

معماری با شیشهمشخصات کتاب

نام کتاب: معماری با شیشه
مترجم: پونه حسینی نسب
نوبت چاپ: اول 1390
قیمت: 25000 تومان

وضعیت موجودی: موجود

مشخصات ظاهری کتاب

مصور، رنگی، گلاسه

دانلود صفحاتی از کتاب

خرید کتاب