مبانی تصویرسازی

ایده‌پردازی، انتقال اطلاعات و ارائه؛
تئوری و عمل در دنیای تصویرسازی دیجیتال و آنالوگ

142کتاب «مبانی تصویرسازی» به عنوان یک راهنمای جامع  برای تصویرسازان و طراحان و نیز کسانی که در زمینه تصویرسازی فعالیت می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دراین کتاب فرایند تولید ایده‌ها و پیاده سازی خلاصه طرح‌ها بررسی شده است. همچنین شیوه‌های عملی در زمینه‌های آنالوگ و دیجیتال و نیز هنر خود ارتقائی با مثال‌های عملی، دراین کتاب آمده است. این مباحث، منبع و بینشی بی‌نظیر در زمینه تصویرسازی ارائه می‌دهد.
فرض کنید وارد یک اتاق بزرگ وتاریک شده اید و به دنبال روشنایی می‌گردید. تعداد زیادی کلید را می‌یابید که در چند ردیف قرار گرفته‌اند. به طور اتفاقی یکی از کلیدها را روشن می‌کنید – نور یک صفحه کاغذ شفاف و سفید را که روی یک میز قرار گرفته، روشن می‌کند. کلید دیگری را می‌زنید، یک علامت جالب پشت یک پاکت نمایان می‌شود. با روشن کردن کلید بعدی یک نمودار علمی پدیدار می‌گردد.
با روشن کردن کلیدی دیگر، به شکلی جالب پروژکتوری روشن می‌شود  و یک انیمیشن به نمایش درمی آید. سپس کلیدی دیگر را روشن می‌کنید و یک کتاب کودک نمایان می‌شود. به دنبال آن یک تمبر پستی کوچک و یک تابلو نقاشی قاب شده بر روی دیوار که از بالا روشن شده و یک ردیف بطری‌ با اتیکت و یک پوستر و یک نقشه و یک کمد و مدلی از یک تنظیم صحنه و یک تخته چوبی حکاکی شده آشکار می‌شود.
133bیک صفحه  تصویر کامپیوترروشن می‌شود. یک خط نوشتاری جدید ظاهر می‌شود. با روشن کردن یک کلید دیگر٬ تعدادی کاراکتر سه بعدی ظاهر می‌شود. کلید دیگر که روشن می‌شود، طرحی از یک جفت کفش را در یک مجله نشان می‌دهد.
آخرین کلید یک نقطه نورانی را بر روی یک تابلوی کلید برق روشن می‌کند. هر کلید یک برچسب دارد که شما آنها را میخوانید: ارتباط، عقیده، طرح، داستان، نمونه٬ ایده، مد، حرکت، پیشرفت، رسانه، پاداش، روش، مالیات، قطعه هنری، توالی، چکیده، آموزش، مجموعه، ابزار.
درِ ورودی این اتاق اسرارآمیز و هیجان‌انگیز همانند جلد این کتاب است و کلمه Illustration   روی آن نوشته شده است. در قسمت پایین، داخل پرانتز می‌خوانید: «برای روشن کردن یک موضوع».
لارنس زیگن  (Lawrence Zeegen) با استفاده از یک روش هوشمندانه و زیبا و مبتکرانه موفق به انجام این کار شد. او، با استفاده از مثال‌هایی که در زمان‌های مختلف معتبر است، حرفه‌ای، فلسفی و عملی بودن این موضوعات وسیع را روشن کرد.

 

مشخصات کتاب

نام کتاب:  مبانی تصویرسازی
پدیدآور:  لارنس زیگن
مترجم:  شهره رحمانیان

مشخصات ظاهری کتاب

 رنگی، گلاسه

خرید کتاب

نور سنجی در عکاسی

چگونه با هر دوربینی عکس‌های عالی بگیریم؟

067-1تلاش تولیدکنندگان دوربین برای خودکار کردن انبوهی از فرآیندهای عکاسی،  دوربین‌های ساده با تنظیمات دستی دیروز را، امروزه شبیه به کابین بوئینگ 747 کرده است! شما را نمی‌دانم، اما من کابین یک 747 را به طرز عجیبی دلهره‌آور می‌دانم. یک پیچ تنظیم سرعت شاتر ساده روی بدنه‌ی دوربین و حلقه‌ی تنظیم دیافراگم که معمولا روی لنز یافت می‌شود، اکنون جای خود را به پیچ‌های تنظیمی داده است که انبوه تنظیماتی نظیر مُد عکاسی منظره، مد عکاسی گل، مد عکاسی تک‌چهره، مد تقدم دیافراگم، مد توالی تحرک، مد ورزشی، مد چهره‌ی گروهی، مد تقدم شاتر و مد برنامه‌ریزی شده در آن گنجانده شده است.
حالا همه‌ی این تنظیمات خودکار شده را با تنظیمات تراز سفیدی خودکار، ایزو خودکار، و فلاش خودکار ترکیب کنید تا نسخه‌ی ناامیدی خود را بپیچید! گواه این نا امیدی، خیل عکاسانی هستند که دریافته‌اند تنظیمات خودکار، تنها بعضی مواقع و فقط با بعضی سوژه‌ها درست عمل می‌کند. من هر روز در ای‌میل‌های خودم می‌بینم که برای عکاسان تازه‌کار چیزی بدتر (یا حتی شرم‌آورتر) از این نیست که بعد از گرفتن یک عکس عالی، وقتی از آن‌ها سوال می‌شود چگونه آن را گرفتی، هیچ توضیحی برای پاسخ ندارند.
شناخت نورسنجی اصلا سخت نیست، همان طور که قبل از این 300000 عکاس این را فهمیده‌اند.  تنها باید دفترچه‌ی راهنمای دوربین خود را، بعد از خواندن چگونگی تنظیم دوربین روی حالت دستی، دور بیندازید! یک راهنمایی کنم: روی پیچ تنظیم هر دوربینِ DSLR یک علامت M را خواهید یافت که با تنظیم آن پیچ روی حالت M، شما روی صندلی کمک خلبان قرار گرفته برای اولین سفر خود آماده خواهید شد. مطمئنا تنظیم دوربین روی حالت دستی ابتدا کمی هراسناک است، اما نگران نباشید، چون من به عنوان خلبان، دقیقا در کنار شما نشسته‌ام.

 

بعد از خواندن اولین فصل این کتاب، 099-1شما اولین پرواز تکی (سولو) خود را انجام خواهید داد! و وقتی آزادی این پرواز را تجربه کنید، از خودتان خواهید پرسید «چه چیزی باعث شد فکر کنم که قادر به نورسنجی دستی نیستم؟» باور کنید، به همین راحتی است! با نورسنجی دستی، دنیای واقعا خلاقانه‌ی نورسنجی به‌روی‌تان گشوده می‌شود، و تعجبی ندارد که هر صفحه‌ای را که ورق بزنید، از سفرهای بزرگ‌تر عکاسانه‌ی خود لذت خواهید برد، و به موقعیتی بالاتر اوج خواهید گرفت!

در انتها، من دو موضوع جدید و بسیار ارزشمند را که امروزه تاثیر زیادی بر روی یک نورسنجی موفق دارد اضافه کرده‌ام: عکاسی با محدوده‌ی دینامیکی بالا (HDR) و فلاش الکترونیکی. اطلاعات ساده اما مهمی که در مورد استفاده از فلاش سرخود دوربین و نیز فلاش‌های حلقه‌ای ارایه داده‌ام برای خوانندگانی که احیانا روزگاری به دنیای عکاسی ماکرو تمایل پیدا کنند، بسیار ارزشمند خواهد بود.
عکاسی HDR برای بسیاری از عکاسان با تجربه واقعا نعمت بوده است، چون این روش تصویرسازی درهای دنیای جدید «نورسنجی‌های حداکثری» را خواهد گشود، اما همان طور که خواهید آموخت، عکاسی HDR نیز باز ریشه در اصول بنیادین «مثلث عکاسی» خواهد داشت؛ یعنی در عکاسی HDR باز به شما بستگی  دارد که یک دیافراگم خلاقانه یا سرعت شاتر خلاقانه را انتخاب کنید.

برایان پترسون

noursaji-jeld

مشخصات کتاب

نام کتاب:  نورسنجی در عکاسی
نویسنده:  برایان پترسون
مترجم:  محمدرضا شهبازی

مشخصات ظاهری

رنگی، گلاسه

خرید کتاب