راهنمای ضروری طراحی داخلی:

قاعده‌های چیدمان و سبک‌پردازیِ فضای‌داخلی

طراحی‌داخلی هرچند لذت‌بخش، می‌تواند دشوار باشد. این واقعیت که بخش اعظم این فرایند به علایق و سلایق مربوط است باعث می‌شود بر دشواری آن اندکی افزوده شود. از طرف دیگر گفته شده برای طراحی‌داخلی هیچ قاعدهٔ قطعی‌ای وجود ندارد اما وقتی با معماران و طراحان داخلی صحبت می‌کنید آشکار می‌شود در مورد چیزهایی مثل نسبت‌ها و ترکیب‌ها و هماهنگی، اتفاق نظرهایی وجود دارد؛ هرچند بیان آن‌ها دشوار است. صرف‌نظر از اینکه از فردی عادی سوال کنید یا با فردی حرفه‌ای صحبت کنید، به ندرت به پاسخ‌های ساده و سرراست می‌رسید.
آنچه تلاش شده در این کتاب انجام شود ساده‌سازی و تشریح قاعده‌های سرانگشتی متعدد و گاهی متضاد دنیای طراحی‌داخلی است. در دنیای طراحی داخلی حقیقت‌های علمی زیاد یا روش‌های مطلقاً درست/غلطی برای انجام کارها وجود ندارد و نهایتاً همه چیز به سلیقه و اولویت‌های فرد وابسته است. با این حال نکته‌های تخصصی و روش‌های شناخته و پذیرفتهٔ زیادی نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را دنبال کرد.

کتاب «راهنمای ضروری طراحی داخلی» می‌کوشد اصول پایه و مهارت‌های طراحی‌داخلی را به روشنی بیان کند و قاعده‌های کلی و نکته‌هایی را بیاموزاند که برای همهٔ مخاطبان، صرف‌نظر از مبلمان یا سبکی که می‌پسندند، مفید باشد؛ یا به عبارت دیگر نشان دهد چگونه می‌توان با اِعمال تغییرهای کوچک و بدون خرید مجموعه‌ای جدید از اِلمان‌ها یا تخریب و بازسازیِ برخی بخش‌ها، تاثیر شگرفی به وجود آورد.
بدیهی است معماران و طراحان حرفه‌ای راهنماهای عملیاتی خود را دارند که شامل دستورعمل‌ها و اندازه‌های ارگونومیک برای ساخت و طراحی خانه است؛ اما معمولا دستورعملی ندارند که برای عامه قابل استفاده باشد. کتاب «راهنمای ضروری طراحی داخلی» برای پُر کردن این جای خالی نوشته شده است تا مرجع ما در تبدیل سکونتگاه به آن چیزی باشد که «خـانه» نامیده می‌شود؛ کتابی که به ما کمک کند راه‌حل‌های مخصوص به خود را داشته باشیم و ما را صرفاً به دنباله‌روی دیگران نخواند.

فهرست مطالب کتاب